Co będzie jak małpy na Gibraltarze ogłoszą Magotexit?

Co będzie jak małpy na Gibraltarze ogłoszą Magotexit?

Zbliżając się od strony lądu w kierunku Gibraltaru nasuwała mi się myśl, co się tu kiedyś działo? Punkt strategiczny doskonały, ten kto był w posiadaniu skały miał kontrolę nad wejściem i wyjściem z Morza Śródziemnego na Ocean Atlantycki przez Cieśninę Gibraltarską. 

Nazwa góry pochodzi od wodza berberyjskiego Tarika, który wylądował na tym skrawku lądu  w 711 roku. Prawdopodobnie stąd właśnie Murowie zasiedlali południowe wybrzeże Hiszpanii Andaluzję.

Za Słupami Herkulesa czyli Gibraltarem miała znajdować się Atlantyda, tak przynajmniej pisał starożytny historyk Herodot.  Nam kojarzy się Gibraltar z katastrofą lotniczą generała Władysława Sikorskiego, której okoliczności do dzisiaj budzą kontrowersje.

Gibralatar Trinity House

Naj, naj, naj ...

Jak każde szanujące się turystycznie miejsce Gibraltar ma swoje naj:

  • jedno z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie,
  • jedno z najbardziej niebezpiecznych lotnisk,
  • najbardziej wysunięty na południe skrawek Wielkiej Brytanii.

Jaskinia św. Michała, zamieszkiwana kiedyś przez kobietę neandertalską.

Magoty gwarancją przetrwania Wielkiej Brytanii na terytorium Gibraltaru.

Jak mówi legenda obecność Brytyjczyków ma trwać dopóki, dopóty żyją na Gibraltarze małpki magoty. No cóż, a jak przeprowadzą referendum, a zdolne są do wszystkiego i ogłoszą Magotexit ? Już zdarzyło się, że ich populacja bardzo spadła, ratowano się  wtedy dostawą z Algerii i Maroka.

Stromo w dół.

Po zjeździe ze skały stromymi slalomami w dół, pora na kawę, zakupy lub explorację miasteczka. Poniekąd jest tam strefa wolnocłowa, ale ceny nie powalają z nóg. Zostało trochę czasu, aby jeszcze coś uchwycić, więc na co czekać …

Dodaj komentarz